Zakupy na Wish

Wish to jedna z wielu platform internetowych pozwalacjących na robienie zakupów z dowolnego miejsca na ziemi, bezpośrednio od chińskich dostawców, ale nie tylko. Sklep jest bardzo popularny, o czym może świadczyć chociażby blisko 3.5 miliona polubień na facebooku. Zakupy robi się równie łatwo jak na Allegro korzystając ze strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Firma jest zarejestrowana i ma swoją siedzibę w San Fransisco, w Stanach Zjednoczonych. Opinie o Wish są bardzo dobre na każdym forum. Zakupy są łatwe i bezpieczne.

Co możemy kupić na Wish?

 • sprzęt elektroniczny
 • wszelkiego rodzaju gadżety
 • blieliznę i ciuchy
 • obuwie i galanterię skórzaną
 • drobną “biżuterię” i inne ozdoby
 • różnego rodzaju akcesoria
 • wystrój wnętrz
 • części i akcesoria samochodowe
 • akcesoria kuchenne
 • różności i rozmaitości


Zobacz również co to jest iHerb oraz jak zrobić zakupy na iHerb.

AliExpress

Jeżeli nie przekonuje Cię interfejs strony Wish albo nie posiadasz karty kredytowej polecam Ci spróbować z najbardziej znamym serwisem zakupów online w Chinach: AliExpress. Jego interfejs przypomina dobrze znane Allegro, treść jest automatycznie tłumaczona na język polski, a za zakupy zapłacisz nawet zwykłym przelewem bankowym lub przy pomocy szybkich płatności internetowych. Ceny są bardzo podobne, a znajdziesz tam oczywiście elektronikę, artykuły dla dzieci i mam, buty, codzienną modę oraz coś sexy:).

Zakupy na Wish a cło i VAT

Warunki i zasady ewentualnego naliczenia dodatkowego cła czy podatku VAT przy zakupach na Wish, są takie same jak dla wszystkich innych form zakupu towarów z Chin. Tak więc urząd celny ma prawo naliczyć cło do towaru zakupionego na Wish, jeżeli jego wartość przekracza 150 EUR, ale warto zaznaczyć, że nie musi tego zrobić. Poza tym aparaty cyfrowe, konsole do gier czy telefony są zwolnione z opłat celnych, niezależnie od ich wartości. Więcej informacji na temat wysokości opłat celnych dla Wish możesz sprawdzić pod tym linkiem. Jeżeli towar kwalifikuje się na nałożenie opłaty celnej, jej wysokość waha się w granicach 3-8% wartości przesyłki.


Zakupy Wish cło i VAT

Sprawa wygląda nieco gorzej z podatkiem Vat - tutaj mamy dwa progi, które są znacznie niższe.

 • 45 EUR dla przesyłek oznaczonych jako prezent
 • 22 EUR dla wszystkich innych

Czyli, jeżeli sprzedawca zaznaczy na deklaracji, że zapakowany towar to “Gift”, a urzędnik celny przychyli się do tej deklaracji, to do kwoty 45 EUR VAT nie zostnie nam naliczony. W przeciwnym wypadku, dla wszystkich przesyłek, których wartość przekracza 22 EUR może nam zostać doliczony podatek VAT - 23%. Przesyłki poniżej 22 EUR są zwolnione z podatku VAT.

Warto dodać, że prawo prawem, ale na końcu zawsze stoi człowiek i końcowy rezultat zależy od jego własnego spojrzenia na sprawę oraz od tego czy jest gorliwy, czy może też zwyczajnie mu się “nie chce”. Z tego też względu nigdy nie ma pewności, czy podatek/cło nie zostanie nam czasem naliczone jeżeli nawet jeżeli nie powinno i odwrotnie - możemy uniknąć dodatkowych opłat, nawet jeżeli litera prawa twierdzi, że powinniśmy. Na forach internetowych znajdziecie mnóstwo przykładów obu wspomnianych scenariuszy. Zawsze to dodatkowy dreszczyk emocji:)

Poza tym chińscy sprzedawcy doskonale wiedzą o powyższych warunkach sprzedaży, dlatego też nawet bez proszenia ich o to, sami zaznaczają paczkę jako “prezent”, a często też zaniżają wartość przesyłki na deklaracji, wszystko ku zadowoleniu klienta.

Wish po polsku

Dobra wiadomość dla osób, które nie czują się komfortowo z zakupami w obcym języku - oferta Wish może być prezentowana całkowicie po polsku. Kiedy wejdziesz na stronę po raz pierwszy, prawdopodobnie wyświetli się ona w języku angielskim. Aby zmienić na polski, najedź kursorem myszki na swój profil w prawym górnym rogu, a następnie kliknij w [Settings]


Zakupy Wish po polsku

Wyświetli Ci się strona z różnego rodzaju ustawieniami. Znajdź sekcję [Locale Settings], w której prezentowane są wszystkie języki w jakich można oglądać stronę. Wybierz [Polski], klikając myszką i zrobione - strona się przeładuje i od tego momentu mówi w Twoim języku :) Nie trzeba nic zapisywać, system już pamięta nowe ustawienia.


Zakupy Wish po polsku

Jak kupować na Wish?

Banalnie prosto - jak w każdym innym sklepie internetowym, chyba nie ma co się rozpisywać, tymbardziej, że na Wish zrobisz zakupy po polsku. Jeżeli jednak będziesz miał jakieś problemy albo pytania - napisz do nas, odpiszemy i uzupełnimy tę sekcję. Udanych zakupów!


Zobacz również co to jest iHerb oraz jak zrobić zakupy na iHerb.