Wish czy AliExpress - gdzie lepiej kupować?
Wish czy AliExpress - gdzie robić zakupy?
W dzisiejszych czasach zakupy w Chinach są łatwe jak nigdy dotąd. Wystarczy zalogować się do Internetu, wejść na ulubiony sklep i kupować tak prosto jak na Allegro czy w ulubionym rodzimym sklepie internetowym. To co kiedyś było możliwe tylko dla nielicznych i odważnych dzisiaj jest dostępne dla każdego - super niskie ceny prosto od chińskich dostawców. Chociaż chińskich sklepów internetowych jest więcej, dzisiaj skupimy się na dwóch najpopularniejszych platformach, czyli Wish oraz AliExpress. Przedstawię wam porównanie kilku kluczowych aspektów obu serwisów oraz moją subiektywną opinię, który z tych sklepów jest lepszy. Zapraszam do czytania.
Sprzedawcy
Na Wish sprzedawać może każdy, dowolna osoba fizyczna, nawet Ty sam:) Nie musisz posiadać żadnej firmy czy działalności gospodarczej. Oznacza to, że nawet osoby delikatnie mówiąc “niekompetentne” mogą założyć sobie konto sprzedawcy i wystawić swoją ofertę. Przekłada się to na większe prawdopodobieństwo trafienia na nieuczciwego sprzedawcę czy jakiś felerny przedmiot. Nie oznacza to oczywiście, że wszyscy są oszustami, którzy chcą Cię okraść…. ale jednak jest łatwiej:)
W AliExpress natomiast, jeżeli ktoś chce być sprzedawcą oferującym swoje przedmioty na ich platformie, musi być zarejestrowany jako chiński przedsiębiorca. Przekłada się to na wyższą jakość obsługi klienta i oferowanych produktów, gdyż wszelkiej maści krętacze i ludzie nieogarniający sprzedaży są wyłapani przez pierwsze sito. A zatem plus dla Ali.
Ceny
Polityka cenowa Wish opiera się na kilku trikach:
- ceny widoczne na pierwszy rzut oka są bardzo niskie, czasem dosłownie bliskie zeru, ale później okazuje się że opłata za przesyłkę jest nieproporcjonalnie duża, często przewyższa cenę samego przedmiotu.
- przeceny z kosmosu, typu telefon, który kosztuje 1640zł, ma w swoim opisie przekreśloną cenę 33 tys. zł…. No nikt nie daje takich rabatów. Jest to zwyczajne oszustwo, które działa na Twoją podświadomość i sugeruje, że właśnie masz do czynienia z mega okazją, prawdziwą perełką (patrz zdjęcie wyżej:))
- upływający czas do zakończenia oferty z super ceną - czasem kiedy wybierzesz interesujacy się przedmiot pojawia się informacja z tykającym zegarem, sugerującym, że ta super cena dostęna będzie jeszcze tylko przez 4, 3, 2…. minuty. Ten zabieg pokazuje Ci widmo znikającej super okazji i w ten sposób wzbudza uczucie straty. Aby się przed tym uczuciem uchronić, potrzebujesz tylko szybko kupić ten przedmiot, bez zastanowienia, bez czasu na znalezienie lepszej oferty / lepszego produktu. Nieładnie Wish!
W aspekcie cenowym, Ali jest nieco bardziej przyjazny. Ceny podane przy produktach bardziej odzwierciedlają stan faktyczny, przeceny nie są totalnie zmyślone, a opłata za przesyłkę jest bardzo mała lub też w 90% przesyłka jest darmowa - a zatem od razu widzisz końcową wartość przedmiotu.
W bezpośrednim porównaniu cen dla tego tego samego przedmiotu ich wartości na obu portalach są bardzo zbliżone - czasem delikatnie na korzyść Wish, a czasem taniej na Ali. Polecam prostą taktykę, polegającą na tym, że kiedy trafimy na interesujący nas przedmiot, kopiujemy tytuł lub kawałek tytułu tej oferty i wklejamy to w wyszukiwarkę na obydwu portalach. W ten sposób znajdziemy wszystkie, lub większość ofert od różnych sprzedawców i następnie możemy posortować je po cenie i wybrać najlepszą opcję.
Płatności
Dwa podstawowe sposoby płatności zawsze dostępne dla użytkowników Wish to PayPal oraz płatność przy uzyciu karty kredytowej bądź płatniczej. Dodatkowo jeżeli zakupów dokonujesz przez aplikację mobilną masz do dyspozycji Google Wallet oraz system Klarna. W polskim Wish to by było na tyle, jeżeli zakupów dokonujesz z innej lokalizacji mogą pojawić się dodatkowe opcje, które występją w danych krajach.
AliExpress daje tutaj cały wachlarz możliwości. Dla polskich użytkownich najważniejsza informacja jest taka, że oprócz oczywiście kart kredytowych, możesz zapłacić za zakupy zwykłym przelewem bankowym lub szybkimi płatnościami online, w tym przypadku przez Przelewy24. Pełną listę dostępnych opcji płatności w klejam poniżej. Chociaż jest ona imponująca, to warto zwrócić uwagę, że na AliExpress nie zapłacimy przez serwis PayPal, który jest konkurencją dla systemu AliExpress Pocket, który z kolei jest własnością Grupy Alibaba, do której należy AliExpress.
Za zakupy na AliExpress przez aplikację mobilną zapłacimy z: Visa, MasterCard, Maestro, American Express, QIWI, Boleto, bancontact, iDeal, Przelewy24, SMS Payment in Russia(MTC, MegaFon, Beeline, TELE2), AliExpress Pocket.
Za zakupy na AliExpress przez zwykłą stronę internetową (na komputerze) zapłacimy z: Visa, MasterCard, Maestro, American Express, Wire Transfer, Webmoney, Yandex.Money, Western Union, QIWI, DOKU, Mercado Pago, Boleto, bancontact, TEF, iDeal, Giropay, Sofort Banking, Carte Bancaire (Carte Blue), Przelewy24, SMS Payment in Russia (MTC, MegaFon, Beeline, TELE2), Cash Payment (Euroset, Syvaony, Russian Post), AliExpress Pocket
Platforma
Wish początkowo był tylko platformą do sporządzania tzw. “list życzeń” (ang. Wish List) - użytkownicy aplikacji mobilnej Wish, dodawali do swojego katalogu, rzeczy które kiedyś chcieliby nabyć czy dostać. Z czasem gdy appka zgromadziła miliony użytkowników, pojawił się duży potencjał sprzedażowy i naturalnie platforma wyewoluowała w sklep internetowy. Z tych historycznych aspektów, wynika właśnie forma w jakiej prezentowane są produkty dostępne na Wish, czyli w formie niekończącej się listy przedmiotów z rozmaitych kategorii. Drugim czynnikiem wpływającym na taki właśnie wygląd sklepu jest sposób sprzedaży na który Wish się ukierunkował. Chodzi tutaj o “kupowanie impulsywne”, a więc jak najszybsze przejście do momentu kiedy klient zobaczy produkt do decyzji o jego zakupie. Polega to głównie na zarzuceniu użytkownika dużą ilością niesamowitych okazji, opatrzonych zachęcającym zdjęciem i wywieraniem presji poprzez upływający czas na skorzystanie z tej nadzwyczajnej szansy :) Jeszcze jedną wartą wspomnienia rzeczą jest to, że jeżeli chcesz tylko zorientować się co tu fajnego można znaleźć na tym Wish, musisz od razu założyć sobie swoje konto inaczej nie masz takiej możliwości. Trzeba natomiast przyznać, że sam interfejs Wish jest bardzo prosty, oszczędny i miło się z niego korzysta. Plus za interfejs w języku polskim, natomiast same oferty prezentowane są już w języku angielskim.
AliExpress zdecydowanie bardziej przypomina zwykły sklep internetowy, dla mnie osobiście jest to coś na wzór połączenia Allegro i standardowego sklepu online. Produkty są dobrze posegregowane w szczegółowe i ustrukturyzowane kategorie do których jesteśmy przyzwyczajeni z innych serwisów, tak więc jeżeli nie wiemy dokładnie czego szukamy, łatwiej zawęzić nam pole poszukiwań do konkretnego obszaru. Wygląd sklepu jest bardzo przyjemny i profesjonalnie zrobiony co też budzi większe zaufania do zostawienia tam pieniędzy. Dużą zaletą jest to, że na Aliexpress możemy kupować w 100% po polsku, co prawda sama zawartość konkretnej oferty tłumaczona jest przez jakiś automat, ale jakość jest na prawdę dobra. Cały interfejs użytkownika jest natomiast przygotowany od podstaw w języku polskim. Inaczej niż na Wish, AliExpress nie zmusza cię też do zakładania konta użytkownika. Dopiero, gdy zdecydujesz się się na zakup jakiegoś przedmiotu, dopiero wtedy dokonujesz rejestracji.
Werdykt
Ja osobiście zdecydowanie częściej kupuję na AliExpress. Bardziej przekonuje mnie ich interfejs oraz nie zniechęca mnie swego rodzaju nachalność, która jest na Wish. Ceny w moim przekonaniu są te same, ale zakupy z AliExpress czuję się bezpieczniej.
A Wy, co wolicie?